پرداخت با رمز اسعار (رمز ارزها)

رمز اسعار (ارزهای دیجیتال) در حال تبدیل شدن به یک ابزار پذیرفته شده برای پرداخت ها و انتقال وجه هستند. اما چالش های زیادی برای پرداخت یا حواله با رمز اسعار وجود دارد. با توجه به گسترش روز افزون استفاده از رمز اسعار، زمان آن فرا رسیده که بررسی کنیم ارسال، دریافت و پرداخت پول از طریق رمز اسعار چقدر امکان پذیر است؟

رمز ارزها مفهومی که ما از پول در ذهن خود داریم را دچار تغییر کرده است. بیت کوین (BTC) بعنوان رمز ارز پیشرو، در نوامبر 2021 به بالاترین سطح تاریخی خود رسید و ارزش آن از 68,000 دالر فراتر رفت. شرکت هایی مانند تسلا و مایکروسافت اعلام کرده اند که قصد دارند بیتکوین را به عنوان راه پرداختی استاندارد برای محصولات و خدمات خود بپذیرند.

microsoft accept bitcoin
پذیرش بیتکوین توسط مایکروسافت

مزایای پرداخت با رمز اسعار

پرداخت بهای کالا یا خدمات با رمز ارزها (ارزهای دیجیتال) برای بسیاری جذاب و برای اکثر پذیرندگان بهترین گزینه موجود است، زیرا انتقال تقریباً سریع و با کمترین هزینه ممکن را ارائه می‌کند.
مزایای زیر وقتی جذاب تر می‌شوند که قصد پرداخت بین المللی داشته باشید :

سریع است

مهمترین مزیت رمز ارزها، سرعت است. تراکنش‌ها در مقایسه با انتقال به روش سنتی که ممکن است روزها طول بکشد، تقریباً بلافاصله است.

مستقیم است

نقل و انتقال اسعار رمزنگاری شده بصورت همتا به همتا و بدون نیاز به واسطه انجام می‌شود. تمامی تراکنش‌های رمز اسعار دائمی، قابل مشاهده و ایمن هستند.

غیر متمرکز است

برخلاف ارزهای فیات که توسط دولت‌ها و بانک‌های مرکزی کنترل می‌شوند، رمز ارزها تحت نظارت هیچ ارگان یا دولتی نیست. به عبارت دیگر ارزش رمز اسعار مستقل از دولت یا موسسات مالی است.

راه حل چالش‌های پرداخت با رمز اسعار

هموار شدن مسیر پرداخت با اسعار رمزنگاری شده به ثبات این ارزها بستگی دارد. در حال حاضر، بازار رمز اسعار برای اکثر مردم بیش از حد نوسان دارد. معمولاً ارائه دهندگان کالا یا خدمات به دنبال یک ارز با ثبات برای دریافت بهای کالا یا خدمات شان هستند.
استیبل کوین ها (اسعار رمزنگاری شده که توسط ارزهای فیات پشتیبانی می‌شوند) به خوبی این مشکل را رفع می‌کنند. استیبل کوین‌هایی نظیر تتر (USDT) همواره ارزشی برابر با یک دالر دارند.
از طرفی امنیت نگهداری و پرداخت با رمز ارزها مطرح است. اگر فردی کلید خصوصی متصل به کیف پول خود را گم کند، برای همیشه دارایی خود را از دست خواهد داد. مسئولیت حفظ و تأمین امنیت دارایی‌های نگهداری شده در والت‌ها به عهده‌ی خود شخص است. این نگرانی نیز توسط صرافی‌های رمز ارزها حل شده است. صرافی‌ها بهترین جایگزین کیف پول ها هستند چرا که کاربران می‌توانند مجدداً حساب خود را بازیابی کرده و به دارایی های خود دسترسی پیدا کنند.

از آنجایی که خرید و فروش کالا با رمز اسعار در ابتدای مسیر خود هست، نمونه‌های زیادی برای مثال و یادگیری وجود ندارد. تعدادی از شرکت‌های بزرگ و بین المللی پیشرو در این زمینه در زیر لیست شده است :

microsoft logo

مایکروسافت

مایکروسافت در سال 2014 و زمانی شروع به پذیرش بیتکوین کرد که تا حد زیادی ناشناخته بود. این شرکت در سال 2016 اعلام کرد که دیگر بیت کوین را نمی‌پذیرد اما تنها چند روز بعد تصمیم خود را تغییر داد.

paypal logo

پی پال

پی پال سه ماه زودتر از مایکروسافت و در سپتامبر 2014 شروع به پذیرش بیتکوین کرد. هدف پی پال از پذیرش رمز اسعار، کشاندن کسب و کارها به پلتفرم خود بود. نتیجه این اقدام کاهش کارمزد تراکنش‌ها و ترغیب مشتریان به استفاده از رمز اسعار بود.

overstock logo

اوِراستوک

پیش از اینکه مایکروسافت رمز ارزها را بپذیرد و حتی قبل از پی پال، اوِراستوک پذیرش بیتکوین را شروع کرده بود. در اوایل سال 2018 سی ان ان در گزارشی اوِراستوک را یک شرکت رمزنگاری خواند و دلیل آن هم سرمایه گزاری سنگین این کمپانی در بلاکچین بود.

starbucks logo

استارباکس

در مارس 2020 درست در زمانی که بیماری همه گیر در جهان درحال گسترش بود، استارباکس اعلام کرد که به انقلاب بیتکوین می‌پیوندد.

twitch logo

توییچ

توییچ از موفق ترین شرکت های زیرمجموعه آمازون هم رمز اسعار می‌پذیرد. پرداخت ها در این شرکت نه تنها با استفاده از بیتکوین بلکه با دیگر رمز اسعار مثل اتریوم، بیتکوین کش، تتر و … پذیرفته می‌شوند.

شرکت‌های بزرگ و کوچک دیگری در سراسر جهان وجود دارند که ارزهای رمزنگاری شده را می‌پذیرند. با وجود استیبل کوین هایی همچون تتر (USDT) روز به روز بر تعداد پذیرندگان رمز ارزها افزوده می‌شود.

جالب است بدانید علاوه بر شرکت‌ها، دولت ها هم به سمت رمز اسعار در حرکت اند.
لوگانو از بزرگترین شهرهای سوئیس، بیتکوین (BTC) و تتر (USDT) را به رسمیت شناخته و زیرساختی فراهم کرده که شهروندان مالیات خود را با این ارزها بپردازند.
دولت السالوادور پا را از این هم فراتر گذاشته و بیتکوین را بعنوان ارز رسمی این کشور معرفی کرده است. به این ترتیب السالوادور اولین کشوری است که بیتکوین را به ذخایر رسمی بانک مرکزی خود اضافه خواهد کرد.

چشم انداز اسعار رمزنگاری شده محدود است؛ چرا که بسیار جدید است و هنوز کارهای زیادی برای انجام دادن در زمینه های فنی، امنیتی، سیاسی و قانونی وجود دارد.
با این حال پتانسیل اسعار رمزنگاری شده و بلاکچین این امکان را بوجود می آورد که نه تنها امور مالی جهان، بلکه سیاست جهانی را متحول کند. فضای فین تک ( استفاده از تکنولوژی‌ برای کارآمدتر کردن خدمات مالی) بسیار داغ است زیرا برنامه نویسان و کارآفرینان دائماً در حال ایجاد فضایی برای بهبود تجربه‌ی کاربری برای افراد عادی هستند.

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

قصد ارسال پول به ایران، افغانستان یا ترکیه دارید ؟

پیش از هر اقدامی از مشاوره رایگان با کارشناس ما استفاده کنید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *