بانکنوت‌های جعلی و باطل شده افغانستان

افغانستان مدت‌هاست با مشکل بانکنوت‎‌ها ( اسکناسها ) ی جعلی روبروست. بیشتر بانکنوت‌های 500 افغانی و 1000 افغانی جعل و با پول‌های اصلی ترکیب می‌شوند و این کار تشخص آنها را کمی دشوار می‌کند. استفاده از پول‌های تقلبی در مبادلات تجاری نگرانی‌هایی برای مردم ایجاد کرده و دَ افغانستان بانک بدنبال حل این مشکل اقدام به افزایش نکات امنیتی در بانکنوت‌های جدید کرده است که جعل این بانکنوت‌ها را بسیار دشوار می‌کند.

نکات امنیتی بانکنوت‌های جدید

کیفیت کاغذ بانکنوت‌ها

اولین وجه تمایز بین پول‌های اصلی و تقلبی کیفیت کاغذ این بانکنوت‌هاست. پول‌های اصلی کاغذی با کیفیت‌تر و درشت‌تری نسبت به انواع جعلی آن دارند.

واتر مارک

دومین راه تشخیص توجه به واترمارک موجود در سمت چپ بانکنوت‌های 500 افغانی و 1,000 افغانی است که با قرار گرفتن در برابر روشنایی، مقبره‌ی میرویس نیکه به وضوح نمایان خواهد شد. در نمونه‌های جعلی واترمارک واضح نیست و یا بدون قرار گرفتن در برابر نور قابل دیدن هست.
همچنین در سمت راست این بانکنوت‌ها، ارزش بانکنوت بصورت عددی و نیمی در رو و نیمی در پشت چاپ شده است که با قرار گرفتن در برابر روشنایی مبلغ بانکنوت کامل می‌گردد.

بخش‌های برجسته

در بانکنوت‌های اصلی 500 افغانی و 1,000 افغانی برخی قسمت‌ها بصورت برجسته می‌باشد ( در عکس‌های بالا با رنگ سرخ مشخص شده است ) و با لمس کردن قابل تشخیص هست.
همچنین در سمت راست این بانکنوت‌ها مبلغ پول ( 500 افغانی / 1000 افغانی ) بصورت برجسته درج شده است ( در عکس‌های بالا با رنگ آبی مشخص شده است. )

هولوگرام

هرگاه بانکنوت‌های 500 افغانی و 1,000 افغانی را در برابر نور بصورت مورب حرکت دهید، هولوگرام به رنگ‌های سبز، زرد و آبی به نظر می‌رسد که این مشخصه در بانکنوت‌های تقلبی وجود ندارد.

بانکنوت‌های خارج از رده

مشکل بانکنوت‌های افغانستان فقط پول‌های تقلبی نیست. در برخی کشورهای همسایه‌ی افغانستان مشاهده شده که عده‌ای سودجو با سوء استفاده از نا آگاهی مردم اقدام به فروش بانکنوت‌های باطل شده‌ی ادوار گذشته افغانستان کرده‌اند.

بانکنوت‌های معتبر

تصاویر مربوط به آخرین سری چاپ شده بانکنوت‌های 500 افغانی و 1,000 افغانی ( سال 1395 ) را در ابتدای مقاله قرار داده‌ایم. سری های پیش از این بانکنوت‌ها از لحاظ ظاهری کاملا مشابه هم هستند و تنها تفاوت اندازه و محل قرار گیری نوار هولوگرام در آنهاست.

بانکنوت‌های باطل شده

بانکنوت‌های 500 افغانی و 1,000 افغانی زیر مربوط به دوره حکومت کمونیست‌ها و طالبان بر افغانستان بوده و در حال حاضر هیچ اعتباری ندارند.

بانکنوت 5,000 و 10,000 افغانی

بزرگترین بانکنوت معتبر در افغانستان، بانکنوت 1,000 افغانی می‌باشد و بانکنوت‌های 5000 افغانی و 10000 افغانی که در زیر تصاویر آنها قرار گرفته مربوط به حکومت‌های پیشین افغانستان بوده و هیچ ارزشی ندارند.

کلام آخــــر

در این مقاله سعی کردیم برجسته ترین نکات برای تشخیص بانکنوت‌های جعلی را برای شما شرح دهیم. اگر در خارج از افغانستان قصد خرید اسعار افغانی دارید، پیشنهاد ما خرید از صرافی‌ها و شرکت‌های معتبر است.
برای خرید بدون نگرانی اسعار افغانی می‌توانید به نمایندگی‌های ما در ایران مراجعه کنید.

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

قصد ارسال پول به ایران، افغانستان یا ترکیه دارید ؟

پیش از هر اقدامی از مشاوره رایگان با کارشناس ما استفاده کنید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *